Problém s otehotnením? Stres vám rozhodne nepomôže!

Problém s otehotnením? Stres vám rozhodne nepomôže!

Keď sa jedného dňa rozhodnete založiť si rodinu, nemyslíte na to, že by to nemuselo byť také jednoduché. V skutočnosti, problém otehotnieť má každý ôsmy pár. Dôvodov, prečo sa váš sen o tehotenskom brušku odďaľuje, môže byť hneď niekoľko - vek a zdravotný stav partnerov, ale tiež frekvencia, s akou sa o bábätko pokúšate. Hoci sa niekomu poradí otehotnieť doslova na prvý pokus, ani ročné snaženie sa nie je výnimočné. Hoďte zbytočný stres za hlavu a nechajte prírode trochu času navyše...

Stres náš každodenný

Poľahky dokáže ohroziť váš milostný život, v závažných prípadoch môže ovplyvniť ovuláciu či produkciu spermií. Napriek tomu, že ide o pomerne známy fakt, väčšina párov sa najprv zameriava na sledovanie ovulácie či absolvovanie kolotoča zdravotných vyšetrení, namiesto toho, aby sa zamysleli, koľko stresu je aktuálne v ich živote. Pretože zažívať dennodenne vypäté situácie sa v dnešnej spoločnosti bohužiaľ považuje za normálne.

Vedeli ste, že ženy s vysokou úrovňou enzýmu alfa-amylázy, ktorý patrí k indikátorom stresu, majú až o 30 % menšie šance otehotnieť? Taktiež u nich dvojnásobne rastie pravdepodobnosť, že im bude v budúcnosti diagnostikovaná neplodnosť. Stres tiež negatívne ovplyvňuje životaschopnosť mužských spermií – preto problémy s otehotnením netreba pripisovať výlučne jednej alebo druhej strane. Naučte sa radšej stres účinne zvládnuť a nenechajte ho negatívne vplývať na vaše zdravie.

Príliš sa snažíte

Je to paradox, no aj prílišná túžba po dieťatku, čítanie všetkej dostupnej literatúry či nekonečné rozhovory s rodinou a partnerom o strachu z neúspechu môže celý proces brzdiť. Príroda ľudské telo automaticky nastavila tak, že žena s najväčšou pravdepodobnosťou otehotnie pri nechránenom styku niekedy v priebehu ovulácie. Znie to jednoducho, pravda? Mali by ste však vedieť, že smerovať všetok telesný kontakt s partnerom na pár dní v mesiaci nemáva dobré výsledky. „Zadariť sa“ môže kedykoľvek, dokonca aj v období, ktoré býva všeobecne považované za neplodné.

Vaše šance sa zvyšujú, ak budete mať sex dva až tri dni v priebehu celého mesiaca – častejšia frekvencia totiž znižuje šancu spermií, že stihnú dozrieť. Ovulačné testy, tabuľky so zaznamenanou bazálnou teplotou či počítanie plodných dní môžu počatie skomplikovať. Detailné plánovanie sexuálneho života dvojice väčšinou namiesto radosti prináša zbytočnú úzkosť a stres.Testy na určenie plodných dní je dobré vnímať ako pomôcku, ktorá vám pomôže zorientovať sa v menštruačnom cykle. Na všetko ostatné si nechajte dostatok času, aby ste nemuseli tlačiť na pílu – voľný priebeh isto ocení aj budúci otecko :)

Držíte diétu?

Možno vás to prekvapí, no aj držiavanie prísnej diéty alebo náhla zmena stravovacích návykov (nech sú akokoľvek pozitívne) znamená pre vaše telo určitú formu stresu. Aj preto väčšina odborníkov neodporúča ženám, snažiacich sa o počatie, meniť svoj jedálniček polroka predtým, než sa rozhodnú otehotnieť. Každá diéta vytvára pre vaše telo stresujúce prostredie. Pridajte do toho cvičenie a hladina vášho kortizolu sa môže veľmi výrazne zvýšiť. Tento stresový hormón dokáže narobiť vo vašom tele viac škody než úžitku. Dlhodobé štúdie navyše dokazujú, že extrémne diéty, hoci priaznivé pre váš zovňajšok, neznamenajú veľký prínos pre zdravie. Napriek úprave hmotnosti dokáže dlhodobá nízkokalorická diéta znížiť hladinu glukózy, krvného tlaku a hladiny cholesterolu len minimálne. Navyše, prílišná strata tuku môže rozkolísať váš hormonálny systém, čo v tejto chvíli rozhodne nepotrebujete.